Białostocka drukarnia, BZ Graf, która należy do giełdowej grupy poligraficznej Kompap, rozwija sprzedaż do Portugalii. Drukuje na ten rynek wyłącznie komiksy i powieści graficzne. Oprócz Portugalii tego typu książki trafiają też z BZ Graf do innych krajów – Niemiec, Szwecji czy Danii. Z kolei na polski rynek w białostockiej drukarni powstaje m.in. Złota Kolekcja kultowej serii „Kajko i Kokosz”.

BZ Graf to jedna z najstarszych i największych drukarni dziełowych w Polsce. Druk swoich nakładów zlecają jej zarówno wiodące wydawnictwa, jak i mniejsze oficyny. Znaczącą i coraz większą część zleceń białostockiej drukarni z grupy Kompap stanowią komiksy dla dzieci oraz powieści graficzne dla dorosłych. Trafiają one do czytelników w Polsce i za granicą. Rosnącym rynkiem dla BZ Graf w ostatnich latach stała się zwłaszcza Portugalia – eksport do tego kraju odpowiada za jedną trzecią zagranicznej sprzedaży białostockiej drukarni.

- Na rynek portugalski weszliśmy dzięki współpracy z wydawcą Mucha Comics, specjalizującym się w komiksach, który dostarcza książki także do Portugalii. Potem do naszych klientów dołączyły inne firmy z tego kraju. Przekonała ich jakość druku, która w przypadku książek opartych na ilustracjach ma kluczowe znaczenie. Dziś obsługujemy czołowe wydawnictwa powieści graficznych w Portugalii i tym samym jesteśmy jednym z największych dostawców komiksów dla portugalskiego rynku czytelniczego – mówi Marcin Samojłowicz, kierownik marketingu i technologii w Białostockich Zakładach Graficznych.

Inne kraje, do których trafiają komiksy z białostockiej drukarni to m.in. Niemcy, Szwecja, Dania. Druk dla tych rynków zamawia m.in. Egmont. To wydawnictwo produkuje też komiksy w BZ Graf dla polskich czytelników – m.in. Złota Kolekcja komiksu „Kajko i Kokosz”, na którym wychowały się pokolenia.

Jakość druku, dzięki której BZ Graf pracuje na swoją renomę to m.in. zasługa inwestycji w maszyny i wyposażenie drukarni. Także dzięki temu białostocki zakład może produkować dużo wydajniej i szybciej. Właściciel drukarni, giełdowa grupa poligraficzna Kompap, systematycznie inwestuje w najnowocześniejsze wyposażenie swoich zakładów.

- W latach 2020-22 wydaliśmy na nowe wydajniejsze urządzenia do naszych drukarni około 16 mln zł, a na 2023 zaplanowaliśmy kolejne inwestycje o wartości ponad 20 mln zł. Dzięki temu w ostatnich latach dla BZ Graf kupiliśmy m.in. nową linię zbierająco-szyjącą oraz linię do oprawy miękkiej. Planujemy też zakup ośmiokolorowej nowej maszyny drukującej – wymienia Waldemar Lipka, prezes Kompapu.

Oprócz BZ Graf do grupy Kompap należy też inna znana drukarnia dziełowa, OZGraf z Olsztyna, a także drukarnia offsetowa rolowa w Laskowicach oraz spółka Komunikacja Masowa. W 2022 r. grupa Kompap wypracowała rekordowe przychody, które przekroczyły 112 mln zł i zysk netto w wysokości 8,5 mln zł.